O RADZIKOWIE

Radzików jest położony około 1 km od drogi krajowej nr 2 w odległości 15 km w kierunku zachodnim od granicy Warszawy. Osiedle leży na terenie gminy Błonie w odległości 5 km od centrum miasta.

Radzików powstał na początku IX w. jako majątek folwarczny. Rozwój osiedla mieszkaniowego w jego obecnym kształcie miał miejsce w drugiej połowie XX w. Osiedle powstało jako zaplecze socjalne dla pracowników zlokalizowanego tu Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Obecnie Instytut jest prężnie działającą placówką naukowo-badawczą w której zatrudnienie znajduje znaczna część mieszkańców Radzikowa oraz wiele osób dojeżdżających do pracy z Warszawy.

Dzięki lokalizacji osiedla w niedalekiej odległości od drogi krajowej zapewniony jest dobry dojazd zarówno do miejscowości okolicznych jak i do Warszawy. Osoby preferujące korzystanie z komunikacji publicznej mogą korzystać z usług PKS Grodzisk Mazowiecki zapewniającego komunikację z centrum Błonia i centrum Warszawy. W Błoniu można również korzystać z usług PKP. Ponadto dla potrzeb pracowników Instytutu kursuje również autobus dowożący pracowników z Warszawy do pracy i z powrotem. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym korzystają z autobusu szkolnego dowożącego dzieci z Radzikowa wprost pod szkołę w Błoniu.

Dzięki lokalizacji osiedla w pobliżu drogi lecz nie bezpośrednio przy niej Radzików jest oazą ciszy i spokoju. Nie ma tu znanego z innych miejscowości ruchu tranzytowego, hałasujących tirów i przypadkowych przejezdnych. Osiedle cieszy się opinią spokojnego i bezpiecznego. Wielu mieszkańców, na co dzień pracujących w Warszawie, po powrocie z pracy może wypoczywać w zieleni i z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Zaletą Radzikowa jest ogromna ilość zieleni bezpośrednio w otoczeniu zabudowań. Wiele jest starych, potężnych drzew jak też młodych, rozwijających się nasadzeń i krzewów. Dzięki temu nawet widok przez okno mieszkania w bloku daleki jest od tego który zazwyczaj się spotyka w wielkomiejskich osiedlach. Przy osiedlu są również zlokalizowane działki rekreacyjne, na których mieszkańcy mogą aktywnie wypoczywać i uprawiać ulubione rośliny, warzywa, owoce i kwiaty. W odległości kilkunastu kilometrów znajduje się granica Kampinoskiego Parku Narodowego.

Radzików jest również doskonałym miejscem do zamieszkania dla młodych rodzin z dziećmi. Na terenie osiedla jest przedszkole gminne, zapewniające opiekę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci starsze są dowożone do szkoły podstawowej i gimnazjum szkolnym autobusem. Droga z domu bezpośrednio do szkoły zajmuje kilkanaście minut.

W Radzikowie jest też prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury. Głównym przebojem eksportowym ośrodka jest znany w Polsce i Europie Zespół Tańca Ludowego „TĘCZA”. W pracy zespołu biorą czynny udział dzieci i młodzież z terenu Radzikowa i okolic.

Mieszkanie w Radzikowie jest doskonałą propozycją dla osób ceniących sobie życie w zdrowym, czystym środowisku, w otoczeniu zieleni i przyrody, dla osób szanujących spokój i bezpieczeństwo, a jednocześnie ludzi aktywnych, potrzebujących szybkiej komunikacji ze Stolicą.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Radzikowie proponuje zakup nowego mieszkania na naszym osiedlu. Więcej informacji na stronie.